FESTin pe Bulevard - View Content - FESTin pe Bulevard

Program

Festivalul Internaţional de Teatru - FEST(IN) pe Bulevard

ediţia a V-a

7 – 18 octombrie 2017, Bucureşti

 

P R O G R A M

Sâmbătă, 7 octombrie

Ora 16.30: în fața Teatrului Nottara

Eveniment stradal, regia: Mihai Lungeanu

 

Ora 18.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Deschiderea Festivalului

Performance de teatru, dans şi muzică Tünde Cári-Baczó alături de trupa sa de dansatori

 

Ora 18.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

My darling Missis Kronky de John Patrick, regia: Mihai Țărna

Durata: 2h 15 min (fără pauză)

Producţie a Teatrului de Revistă Ginta Latină (Republica Moldova)

 

Ora 21.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Eterna Musica, regia și coregrafia: Mălina Andrei

Durata: 1h 10 min (fără pauză)

Producție a Asociației Europene Franța-România 1989. Mnemosyne

 

Duminică, 8 octombrie

Ora 18.00: Teatrul Odeon, Sala Mare

Jurnalul lui Robinson Crusoe, după Insula de Gellu Naum, regia: Mihai Măniuțiu

Durata: 1h 15 min (fără pauză)

Producţie a Teatrului Odeon, Bucureşti

 

Ora 17.00 și 19.00 (vor juca ambele distribuții): Teatrul Național București, Sala Mică

Fetița soldat*** de Mihaela Michailov, regia: Silvia Roman

Durata: 1h 15 min (fără pauză)

Producție a Centrului de Creație și Cercetare Ion Sava, în cadrul programului 9G la TNB

 

Ora 20.00: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Tartuffe, de Molière, regia: Vențislav Asenov 

Durata: 2 h (fără pauză)

Producţie a Teatrului de Dramă şi de Păpuşi, Vraţa (Bulgaria)

Spectacol supratitrat în limba română

 

Ora 21.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Deschiderea Secțiunii competitive 

Prezentarea juriului de specialitate

 

Ora 21.15: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Somnambulism*** de Iaroslava Pulinovici, regia: Alexandru Mâzgăreanu

Durata reprezentației: 1h 40 min (fără pauză)

Producţie a Teatrului Nottara, Bucureşti

 

Luni, 9 octombrie

Ora 12.00: Institutul Balassi

Călătoria după Constantin Abăluță, regia: Gavriil Pinte

Durata: 2h (fără pauză)

Producție a Teatrului Nottara, București (cu sprijinul Institutului Balassi din București)

 

Ora 18.00: Teatrul Nottara, în foaierul Sălii Horia Lovinescu 

Lansare de carte de teatru

 

Ora 18.00: Teatrul Odeon, Sala Mare

Hamlet, după William Shakespeare, un spectacol de Ada Lupu Hausvater

Durata: 2h 50 min (cu pauză)

Producție a Teatrului Național Timișoara

 

Ora 18.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Gaițele de Alexandru Kirițescu, regia: Mc Ranin

Durata: 2 h 30 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Tony Bulandra, Târgoviște

 

Ora 19.00: Teatrul Țăndărică, Sala Studio

Spectacol-lectură

 

Ora 21.15: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Homemade. O poveste de-a râsul-plânsul despre părinți și copii***

regia: Márta Vargyas, dramaturgia: Réka Biró, Katalin Deák

Durata: 2h 45 min (cu pauză)

Producţie a Teatrului Maghiar de Stat Cluj

 

Marți, 10 octombrie

Ora 18.00: Teatrul Nottara, în foaierul Sălii Horia Lovinescu

Lansare de carte de teatru

 

Ora 18.00: Teatrul Odeon, Sala Studio

Iubirea la oameni de Dmitri Bogoslavski, regia: Vlad Massaci

Durata: 2h 10 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Clasic Ioan Slavici, Arad

 

Ora 18.15: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

8 femei de Robert Thomas, regia: Andreas Merz-Raykov

Durata: 2h 15 min (cu pauză)

Producție a Teatrului Nottara, București

 

Ora 19.00: Teatrul Țăndărică, Sala Studio

Spectacol-lectură

 

Ora 20.30: Teatrul Odeon, Sala Mare

Oscar și Tanti Roz*** de Eric-Emmanuel Schmitt, regia: Petru Vutcărău

Durata: 2h (fără pauză)

Producție a Teatrului Național Eugène Ionesco, Chișinău

 

Ora 21.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Iubirea la oameni *** de Dmitri Bogoslavski, regia: Evghenia Berkovici

Durata: 2h (fără pauză)

Producție a Teatrului Nottara, București

 

Miercuri, 11 octombrie

Ora 18.00: Teatrul ACT

Lungs de Duncan Macmillan, regia: Nicolae Constantin Tănase

Durata: 1h 30 min (fără pauză)

Producție a Teatrului ACT, București

 

Ora 20.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Respirații *** de Duncan Macmillan, regia: Radu-Alexandru Nica

Durata: 1h 40 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Ariel, Târgu Mureș

 

Ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Fluturii sunt liberi de Leonard Gershe, regia: Erwin Șimșensohn

Durata: 1h 50 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Excelsior, București

 

Ora 21.00: Teatrul Odeon, Sala Mare

Războiul nu a început încă de Mikhail Durnenkov, regia: Bobi Pricop

Durata: 1h 30 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Toma Caragiu, Ploiești

 

Joi, 12 octombrie

Ora 12.00: Librăria Cărturești-Verona

Spectacol-lectură

 

Ora 18.00: Teatrul Odeon, Sala Mare

Leonce și Lena de Georg Büchner, regia: Vlad Cristache

Durata: 1h 45 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Maria Filotti, Brăila

 

Ora 20.00: Teatrul Odeon, Sala Studio

Orb de mină de Székely Csaba, regia: Catinca Drăgănescu

Durata: 1h 30 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Andrei Mureșanu, Sfântu Gheorghe

 

Ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Puștoaica de la etajul 13 sau Dragă societate de Mircea M. Ionescu, regia: Sandu Grecu

Durata: 1h 15 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Național Satiricus I.L. Caragiale, Chișinău

 

Ora 21.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Să-i ȋmbrăcăm pe cei goi de Luigi Pirandello, regia: Dan Lăcătușu 

Durata reprezentației: 1h 50 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Nottara și a Teatrului de Artă, București

 

Vineri, 13 octombrie

Ora 12.00: Librăria Cărturești-Verona

Spectacol-lectură

 

Ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

I Have A Doll in My Closet*** de María Inés Falconi, regia: Carlos de Urquiza

Durata: 1h (fără pauză)

Producție a Companiei Grupo de Teatro „Buenos Aires”, Buenos Aires (Argentina)

Spectacol supratitrat în limba română

 

Ora 19.00: Teatrul Nottara, în foaierul Sălii Horia Lovinescu 

Lansare de carte de teatru

 

Ora 19.15: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Totul e relativ de Alan Ayckbourn, regia: Felix Alexa

Durata: 2h (fără pauză)

Producție a Teatrului Nottara, București

 

Ora 20.00: Teatrul Țăndărică, Sala Mare

Heartbeat ***(musical) de Kim Doo Hwan, regia: Bae Eun-Wook, regia muzicală: Jang II-seung, coregrafia: Shin Jong-cheol, muzica originală: Kim Doo-hwan

Durata: 1h 10 min (fără pauză)

Producție a Companiei Donghwa Tree Theatre, Seul (Coreea de Sud)

Spectacol supratitrat în limba română

 

Sâmbătă, 14 octombrie

Ora 18.00: Teatrul Țăndărică, Sala Mare

Weissbrotmusik*** de Sasha Marianna Salzmann, regia: Nick Hartnagel

Durata: 1h 5 min (fără pauză)

Producție a Companiei Theater Strahl Berlin (Germania)

Spectacol supratitrat în limba română (cu sprijinul Institutului Goethe din București)

 

Ora 19.00: Teatrul Nottara, în foaierul Sălii Horia Lovinescu 

Lansare de carte de teatru

 

Ora 19.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Exploziv de Elise Wilk, regia: Andrei Măjeri

Durata: 1h 15 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Național Marin Sorescu, Craiova

 

Ora 21.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Burlaci şi burlăcițe de Hanoch Levin, regia: Alessandra Giuntini

Durata: 1h 40 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Nottara, București

 

Duminică, 15 octombrie

Ora 18.00: Teatrul Țăndărică, Sala Mare

Kimberly de David Lindsay-Abaire, regia: Andreea Vulpe

Durata: 2h 15 min (fără pauză)

Producție a Teatrului de Comedie, București

 

Ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

D-ale carnavalului de I.L. Caragiale, regia: Claudiu Goga

Durata: 2 h 45 min (cu pauză)

Producție a Teatrului Nottara, București

 

Ora 21.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

20 noiembrie***, după Lars Noren, un spectacol de Eugen Jebeleanu

Durata: 1 h (fără pauză)

Producție a Teatrului Național Radu Stanca, Sibiu

 

Luni, 16 octombrie

Ora 12.00: CafeNott, Teatrul Nottara, etaj 1

Colocviu

 

Ora 12.00Institutul Balassi

Călătoria după Constantin Abăluță, regia: Gavriil Pinte

Durata: 2h (fără pauză)

Producție a Teatrului Nottara, București (cu sprijinul Institutului Balassi din București)

 

Ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Micul prinț de Antoine de Saint-Exupéry, regia: Peter Kerek

Durata: 1h 30 min (fără pauză)

Producție a Teatrului German de Stat, Timișoara

Spectacol supratitrat în limba română

 

Ora 19.00: Teatrul Țăndărică, Sala Studio

Spectacol-lectură

 

Ora 20.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Debela / Thick Chick*** de Silvija Šesto Stipančić, regia: Snježana Banović

Durata: 50 min (fără pauză)

Producție a Companiei Kazalište Mala scena, Zagreb (Croația)

Spectacol supratitrat în limba română

 

Marți, 17 octombrie

Ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Ursul de Anton Pavlovici Cehov, regia: Felix Alexa

Durata: 1h 10 min (fără pauză)

Producție a Teatrului de Stat, Constanța

 

Ora 19.30: Teatrul Țăndărică, Sala Studio

Visul unei nopți de vară, după William Shakespeare, regia: Cristian Pepino

Durata: 1h (fără pauză)

Producție a Teatrului Țăndărică, București

 

Ora 21.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Pe jumătate cântec, un spectacol de Crista Bilciu

Durata: 1h 10 min (fără pauză)

Spectacol realizat în regim independent, București

 

Miercuri, 18 octombrie

 

Ora 12.00: CafeNott, Teatrul Nottara, etaj 1

Colocviu

 

Ora 19.00: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Gala Premiilor Fest(in) – 2017

 

Ora 19.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

The Tango Orchestra Tibor Cári

Durata: 1h 30 min (fără pauză)

 

Ora 21.00: Petrecere marca Nottara

 

-------------

 

Secţiunea VEDETA DE LÂNGĂ TINE 

Aniversărea unor personalităţi artistice ale Teatrului Nottara.

Se va desfăşura pe tot parcursul festivalului.

 

Secţiunea EXPOZIȚII - expoziție de autor

FEST(in) în imagini: 2016-2017, autori: Maria Ștefănescu și Sorin Radu 

 

 

Secţiunea IN MEMORIAM (intrarea liberă în limita locurilor disponibile):

Duminică, 15 octombrie, ora 18.00: la CafeNott, Teatrul Nottara, etaj 1

George Constantin, Ruxandra Sireteanu și Petrică Popa

Cu participarea lui Nicu Alifantis

Scenariul și regia: Alexandru Repan

 

 

Secţiunea Întâlnirile AICT.RO

Sâmbătă 14, duminică, 15 octombrie, ora 12.00: la CafeNott,

Teatrul Nottara, etaj 1

 

 

Programul poate suferi modificări, independent de voința noastră.

Spectacolele al căror titlu este marcat cu *** vor fi urmate de discuţii cu publicul.