FESTin pe Bulevard - View Content - FESTin pe Bulevard

Program

Fest(in) pe Bulevard,

ediția a VIII-a, 2021

 

Program

 

Secțiunea Întâlniri teatrale/ NottDependent (ediția a II-a)

 

Luni, 11 octombrie

ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Sfântul Nicodim de la Huși de Denisa Dogaru, un spectacol de Crista Bilciu durata: 1h 15 min

Producție a Teatrului de Foc

ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Libretto Impostura, o colaborare între Matei Lucaci-Grünberg, Sever Bârzan, Radu Dragomirescu, Mariana Gavriciuc și trupa Jamais-Vu și surse de inspirație (Alexandru Tatos, Oliver Sacks, P.T. Anderson), regia: Matei Lucaci-Grünberg, scenografia: Flavia Barabas

durata: 3h

Producție Caleido

 

Marți, 12 octombrie

ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Libretto Solitudine, bazat pe texte originale, sub coordonarea lui Matei Lucaci-Grünberg, regia: Matei Lucaci-Grünberg, scenografia: Alexandra Putineanu durata: 1h 30 min

Producție a Asociației Jamais-Vu

ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Improfix, spectacol de improvizație, coach: Mihaela Sîrbu

durata: 1h 20 min

Producție a Teatrului Arte dell'Anima

 

Miercuri, 13 octombrie

ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Stația 13, după schițe, poezii și piese de I.L. Caragiale, regia: Alexandru Rusu, scenografia: Ileana Zirra

durata: 1h 30 min

Producție Anima Allegra Art

ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Urzeala lui Prospero de Claudiu Romila, după opera lui William Shakespeare, regia: Claudiu Romila, scenografia: Simina Maria Romila

(în afara concursului)

durata: 2h

Producție a SC MEDI MAGNES SRL, cu sprijinul Teatrului Nottara

 

Joi, 14 octombrie

ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Love. Enter. Refresh de Radu Popescu, regia: Radu Popescu, scenografia: Ileana Zirra și Mădălina Sandu

durata: 1h 35 min

Producție a Teatrului Godot

ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Cercurile încrederii de Radu Popescu, regia: Radu Popescu, scenografia: Diana Miroșu

durata: 1h 45 min

Producție a Teatrului Apropo

 

Secțiuni de tradiție

 

Legenda culorilor

Criza pandemiei

Bulevardul comediei

Vedeta de lângă tine

Premiere în Fest(in)

Programul Teatrul Poesis

 

Vineri, 15 octombrie

ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

O haită de sfinți de Neil LaBute, regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Ștefan Caragiu

durata: 2h

Producție a Teatrului Nottara, București

ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Festivitatea de premiere (secțiunea NottDependent)

Martha și George de Ileana Răducanu, regia: Filip Ristovski

durata: 1h

Producție a SC FOUR  ATTITUDE EXPLRER SRL,

cu sprijinul Teatrului Nottara, București

 

Sâmbătă, 16 octombrie

ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Aici nu-i de joacă, un spectacol de Catrinel Dumitrescu (aniversare: Catrinel Dumitrescu)

durata: 1h 30 min

Producție a Teatrului Nottara, București

ora 18.00: Teatrul Mic

Bigamul... după douăzeci de ani de Ray Cooney, regia: Gelu Colceag, scenografia: Ioana Pashca

durată necunoscută, spectacol în repetiții

Producție a Teatrului Mic, București

ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Oglinda neagră, după texte de I.L. Caragiale, o poveste muzicală de Cristina Juncu, pe beat-uri de Sever Bârzan și Iulian Sfircea

durata: 1h 30 min

Producție a Teatrului Nottara, București

 

Duminică, 17 octombrie

ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Lansarea oficială a Programului Teatrul Poesis (Premiul Special în cadrul Galei Premiilor UNITER, 2021)

Cântarea Cântărilor, scenariul: Emil Boroghină, regia și ilustrația muzicală: Alina Hiristea, concept video: Ciprian Duică

durata: 1h 20 min

Coproducție a Teatrului Nottara, București, cu Teatrul Național Marin Sorescu, Craiova

ora 18.00: Teatrul Odeon, Sala Studio

Julieta fără Romeo de Bogdan Theodor Olteanu și Alex Mircioi, regia: Bogdan Theodor Olteanu, scenografia: Alexandra Panaite

durata: 1h 45 min

Producție a Teatrului Odeon, București

ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Capcană mortală de Ira Levin, regia: Alexandru Mâzgăreanu, scenografia: Ștefan Caragiu

durata: 2h

Producție a Teatrului Nottara, București

 

Luni, 18 octombrie

ora 18.00: Teatrul Țăndărică, Sala Mare

Regele moare, după  Eugène Ionesco, regia: Eliza Păuna, scenografia: Sabina Veșteman și Bianca Veșteman

durata: 1h

Producție a Teatrului Țăndărică, București

ora 20.00: Teatrul Nottara, foier

Lansare de carte

ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Ne-am sărutat după sfârșitul lumii de Mihai Mălaimare, regia: Mihai Mălaimare, coregrafia: Mirela Simniceanu

durata: 1h 30 min

Producție a Teatrului Masca, București

 

Marți, 19 octombrie

ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Cloaca de Maria Goos, regia: Theodor Cristian Popescu, scenografia: Theodor Niculae (aniversare: Alexandru Jitea)

durată necunoscută, spectacol în repetiții

Producție a Teatrului Nottara, București

ora 20.00: Teatrul Nottara, foier

Lansare de carte

ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Ceapa de Aldo Nicolaj, regia: Dan Tudor, scenografia: Corina Grămoșteanu

durata: 1h 20 min

Producție a Teatrului Stela Popescu, București

 

 

Miercuri, 20 octombrie

ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Recitindu-l pe Nichita - Cele 11 elegii, recital Sergiu Cioiu, regia: Alina Hiristea

durată necunoscută, spectacol în repetiții

Coproducție a Teatrului Nottara, București, cu Teatrul Național Marian Sorescu, Craiova

ora 18.00: Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei

Artă de Yasmina Reza, regia: Cristi Juncu, scenografia: Cosmin Ardeleanu

durata: 1h 40 min

Producție a Teatrului Bulandra, București

ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

A 12-a noapte, după William Shakespeare, regia: Cristi Juncu, scenografia: Cosmin Ardeleanu

durata: 2h

Producție a Teatrului Toma Caragiu, Ploiești

 

Joi, 21 octombrie

ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Sonată de toamnă, după Ingmar Bergman, regia: Alexandru Mâzgăreanu, decorul: Ștefan Caragiu, costumele: Alexandra Mâzgăreanu (aniversare: Victoria Cociaș)

durata: 1h 45 min

Producție a Teatrului Nottara, București

ora 18.00: Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu

După D'ale, după I.L. Caragiale, regia: Cornel Scripcaru, scenografia: Nina Brumușilă

durata: 2h

Producție a Teatrului Bulandra, București

ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Liniște în culise! de Michael Frayn, regia: Alexandru Jitea, decorul: Ștefan Caragiu, costumele: Liliana Cenean

durata: 2h

Producție a Teatrului Nottara, București

 

Vineri, 22 octombrie

ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

O haită de sfinți de Neil LaBute, regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Ștefan Caragiu

durata: 2h

Producție a Teatrului Nottara, București

Ora 20.15: Teatrul Nottara, foaier

Lansare de carte

ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Seară cu prieteni (invitați: sponsori, parteneri media, oameni de teatru, spectator fideli)

Praf de stele de Norm Foster, regia: Lucian Sabados,  scenografia: Vladimir Turturica

Durata: 1h 50 min

Producție a Teatrului Nottara, București

 

Sâmbătă, 23 octombrie

ora 11.00: Teatrul Țăndărică, Sala Mare

Mateiaș gâscanul, adaptarea: Baczó Tünde, după poemul narativ Mateiaș gâscarul de Fazekas Mihály, regia, conceptul și coregrafia: Baczó Tünde, scenografia: Marian Sandu

durata: 1h

Producție a Teatrului Țăndărică, București

ora 18.00: Teatrul Dramaturgilor Români, Sala Iosif Naghiu

Mazurka de Alexander Hausvater, regia: Alexander Hausvater, scenografia: Viorica Petrovici

durata: 1h 30 min

Producție a Teatrului Dramaturgilor Români, București

ora 20.30: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Nunta, după A.P. Cehov, regia: Alexandru Grecu, costumele: Ana Gabriela Lemnaru

durata: 1h 20 min

Producție a Teatrului Nottara, București

 

Duminică, 24 octombrie

ora 18.00: Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Lecția de Eugène Ionesco, regia: Felix Alexa, scenografia: Carmencita Brojboiu

durata: 1h 30 min

Producție a Teatrului Nottara, București

ora 18.00: Teatrul Evreiesc de Stat

Nepotul meu, Veniamin de Ludmila Ulițkaia, regia: Vlad Massaci, scenografia: Iuliana Vâlsan

durata: 2h 10 min

Coproducție a Teatrului Evreiesc de Stat, București, cu Teatrul de Comedie, București

ora 19.00: Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Lansare de carte: Istoria Divinei mele Comedii de Mihai Ispirescu

Magnificul de Mihai Ispirescu, regia: Lucian Sabados, scenografia: Vladimir Turturica (o aniversare mereu amânată: Mihai Ispirescu – 80+)

durata: 1h 50 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Nottara, București

Gala Premiilor Fest(in) 2021

 

Secțiunea Spectacole  lectură

Vineri, 15, luni, 18, marți 19 octombrie, ora 11.00

Locul de desfășurare, titlurile, autorii pieselor, regizorii vor fi anunțate/anunțati ulterior

 

 

 

 

 

 

 

Secțiunea Colocvii

Locul de desfășurare va fi anunțat ulterior

Miercuri, 20 octombrie, ora 11.00

Criza Pandemiei

Moderatori: Marinela Țepuș și Radu Popescu
 

Joi, 21 octombrie, ora 11.00

Secretariatul literar vs departamentul marketing

Moderatori: Elisabeta Pop, Roxana Croitoru, Irina Ionescu

 

Vineri, 22 octombrie, ora 11.00
Teatre de stat vs teatre independente

Moderatori: Doina Papp, Claudiu Groza

 

Secțiunea Lansări de carte

Teatrul Nottara, foaier/ sala de spectacole

Luni, 18 octombrie, ora 20.00

Marți, 19 octombrie, ora 20.00

Vineri, 22 octombei, ora 20.15

Duminică, 24 octombrie, ora 19.00

 

Secțiunea Expoziții

Vernisajele vor fi anunțate ulterior

 

Mențiune:

Condițiile de organizare și modificarile ulterioare ale programului festivalului depind de evoluția și de normele pandemice!