FESTin pe Bulevard - View Content - FESTin pe Bulevard

Program

Festivalul Internaţional de Teatru - FEST(IN) pe Bulevard

ediţia a IV-a

10 – 22 octombrie 2016, Bucureşti

 dedicată celor care ne-au ajutat

să ne întoarcem acasă, pe Bulevardul Magheru 20

 

P R O G R A M

 

luni, 10 octombrie, ora 16.30

Teatrul Nottara, Foaierul Sălii Horia Lovinescu

Vernisajul Expoziţiei de fotografie de teatru

De pe scenă pe simeze

Coordonator proiect: Daniela Ioana Grigorescu

Secţiunea EXPOZIȚII

 

luni, 10 octombrie, orele 18.00 – 18.15

Teatrul Nottara, Foaierul Sălii Horia Lovinescu

Măria Sa Teofil Vâlcu de Ştefan Oprea (ediţie revizuită şi adăugită)

Prezintă: Florica Ichim, redactor-șef al revistei Teatrul azi,

președintele Fundației Culturale Camil Petrescu

Secţiunea LANSĂRI DE CARTE DE TEATRU

 

luni, 10 octombrie, ora 18.15

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Notenkraker sau... Al cincilea anotimp de Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

regia: Mihai Țărnă, pictor scenograf: Adrian Suruceanu, costumele: Lilia Ixari

Durata: 1h 30 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Ginta Latină, Chișinău, Republica Moldova (invitat special)

Secţiunea BULEVARDUL COMEDIEI

 

marți, 11 octombrie, orele 11.00 – 13.00

Institutul Maghiar Balassi

Vizită inopinată de Szabolcs Hajdú, regia: Alexandru Mâzgăreanu

Focus pe dramaturgia maghiară contemporană

Coordonatori proiect: Mihai Lungeanu și Alex Mâzgăreanu, regizori artistici

În parteneriat cu Institutul Maghiar Balassi

Intrarea liberă, în limita locurilor disponibile

Secţiunea SPECTACOLE-LECTURĂ

 

 

 

 

 

marți, 11 octombrie, orele 18.00 – 18.15

Teatrul Nottara, Foaierul Sălii Horia Lovinescu

Liviu Ciulei, acasă şi în lume, ediție îngrijită de Florica Ichim şi Anca Mocanu

Prezintă: Florica Ichim, redactor-șef al revistei Teatrul azi,

președintele Fundației Culturale Camil Petrescu

Secţiunea LANSĂRI DE CARTE DE TEATRU

 

marți, 11 octombrie, ora 18.15

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Tango, Monsieur? de Aldo LoCastro, regia: Anca Maria Colțeanu, scenografia: Ioana Pashca

Durata: 2h (fără pauză)

Producție a Teatrului Nottara, București

Secţiunea BULEVARDUL COMEDIEI

 

marți, 11 octombrie, ora 21.00

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

DADAnoNON, scenariul și regia: Ilinca Stihi, pe texte de Tristan Tzara, Antonin Artaud

 V.I. Lenin, scenografia: Imelda Manu, concept video: Vlad Ioachimescu

muzica şi sound design: Tom Brânduş

Durata: 1h 10 min (fără pauză)

Producţie a Teatrului Nottara, Bucureşti (cu sprijinul ICR)

Secțiunea PREMIERE ÎN FEST(IN)

 

miercuri, 12 octombrie, orele 11.00 – 13.00

Institutul Maghiar Balassi

Valea stimei de Balázs Szálinger, regia: Adela Bițică

Focus pe dramaturgia maghiară contemporană

Coordonatori proiect: Mihai Lungeanu și Alex Mâzgăreanu, regizori artistici

În parteneriat cu Institutul Maghiar Balassi

Intrarea liberă, în limita locurilor disponibile

Secţiunea SPECTACOLE-LECTURĂ

 

miercuri, 12 octombrie, orele 18.00 – 18.15

Teatrul Nottara, Foaierul Sălii Horia Lovinescu

Dramaturgie contemporană cehă, selecţie şi traducere de Veronica Miclea şi Dan Mircea Duţă

Prezintă: Florica Ichim, redactor-șef al revistei Teatrul azi,

președintele Fundației Culturale Camil Petrescu

Secţiunea LANSĂRI DE CARTE DE TEATRU

 

miercuri, 12 octombrie, ora 18.00

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Deschiderea Secțiunii competitive.

Prezentarea juriului de specialitate

 

 

miercuri, 12 octombrie, ora 18.15

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Efectul razelor gamma asupra crăițelor lunatice de Paul Zindel

regia: Mariana Cămărășan, scenografia: Valentin Turturică

Durata: 2h (fără pauză)

Producţie a Teatrului Metropolis, Bucureşti

Secţiunea COMPETITIVĂ (I) CRIZE DE FAMILIE

 

miercuri, 12 octombrie, ora 20.30

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

In memoriam: Emil Hossu, Ștefan Radof, George Alexandru, Corneliu-Dan Borcia

Secțiunea IN MEMORIAM

Concept proiect și moderator: Marinela Țepuș, teatrolog

 

miercuri, 12 octombrie, ora 21.15

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Aniversarea de Thomas Vinterberg și Mogens Rukov, regia: Vlad Massaci

scenografia: Ștefan Caragiu

Durata: 1h 40 min (fără pauză)

Producţie a Teatrului Nottara, Bucureşti

Secțiunea IN MEMORIAM

Concept proiect și moderator: Marinela Țepuș, teatrolog

 

miercuri, 12 octombrie, ora 21.00

Teatrul Țăndărică, Sala Mare

Eu, Oblio, de Nona Ciobanu, inspirat de The point! de Harry Nilsson, cu versuri de Gellu Naum şi Ana Blandiana, regia: Nona Ciobanu, scenografia și animația video: Peter Košir, Ilustrația muzicală: Nona Ciobanu

Durata: 1 h (fără pauză)

Producție a Teatrului Țăndărică, București

Secţiunea BULEVARDUL COMEDIEI

 

joi, 13 octombrie, orele 11.00 – 13.00

Institutul Maghiar Balassi

Șerpoaica sau O să mai vii tu pe făgașul visurilor mele, de Csaba Kiss,

regia: Mihai Lungeanu

Focus pe dramaturgia maghiară contemporană

Coordonatori proiect: Mihai Lungeanu și Alex Mâzgăreanu, regizori artistici

În parteneriat cu Institutul Maghiar Balassi

Intrarea liberă, în limita locurilor disponibile

Secţiunea SPECTACOLE-LECTURĂ

 

joi, 13 octombrie, ora 18.15

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Alcool, pe versurile lui Ion Mureșan, un musical de Mihai Măniuțiu și Ada Milea, regia: Mihai Măniuțiu, scenografia: Adrian Damian, muzica originală: Ada Milea, coregrafia: Vava Ștefănescu, light design: Cristian Şimon

Durata: aprox. 1h 10 min (fără pauză)

Producţie a Teatrului Nottara, Bucureşti

Secțiunea PREMIERE ÎN FEST(IN)

 

 

 

 

joi, 13 octombrie, ora 21.00

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Iarnade Jon Fosse, regia: Mihai Măniuțiu, scenografia: Adrian Damian

coregrafia: Andrea Gavriliu, muzica originală: Mihai Dobre, light design: Cristian Şimon şi Andrei Florea

Durata: aprox. 1h 30 min (fără pauză)

Producţie a Teatrului Nottara, Bucureşti

Secțiunea PREMIERE ÎN FEST(IN)

 

 

vineri, 14 octombrie, orele 11.00 – 13.00

Hotel  Ambasador

Crize de familie

Moderator: Sanda Vișan, critic de teatru, realizator TV

Secţiunea COLOCVII - concept și coordonator proiect: Marinela Țepuș, teatrolog

 

vineri, 14 octombrie, ora 19.30

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Efecte colateralede Alex Popa, regia: Vlad Zamfirescu, scenografia: Bogdan Spătaru

Durata: 2h 40 min (cu pauză)

Producție a Teatrului NottaraBucurești

Secțiunea PREMIERE ÎN FEST(IN)

 

sâmbătă, 15 octombrie, orele 11.00 – 13.00

Hotel Ambasador

Independenții vs teatrul de stat?

Moderatori: prof.univ.dr Mircea Morariu, critic de teatru și Bogdan Budeș, traducător, regizor

Secţiunea COLOCVII - concept și coordonator proiect: Marinela Țepuș, teatrolog

 

sâmbătă, 15 octombrie, ora 16.00

În faţa Teatrului Nottara și în foaier

FestiNUNTĂ cu surprize, scenariul și regia: Mihai Lungeanu, decorul: Victor Diaconu costumele: Luana Drăgoiescu 

cu noi (nottariștii), mirese și miri, și cu toată lumea care va fi prin preajmă, la acel timp al zilei, drept nuntași.

Secțiunea EVENIMENTE STRADALE

 

sâmbătă, 15 octombrie, ora 17.45

Teatrul Nottara, Foaierul Sălii Horia Lovinescu

Vernisajul Expoziţiei de fotografie de teatru

Momente din cea de-a III-a ediție a festivalului

Autori: Maria Ştefănescu şi Sorin Radu

Secţiunea EXPOZIȚII

 

sâmbătă, 15 octombrie, ora 18.00

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Familie de artiști de Kado Kostzer şi Alfredo Arias, regia: Alexander Hausvater

decorul: Carmencita Brojboiu, costumele: Stela Verebceanu, muzica: Tibor Cári coregrafia: Vica Bucun, asistent regie: Adela Bițică, light-design: Lucian Moga

Durata: 2h (fără pauză)

Producție a Teatrului NottaraBucurești

Secţiunea COMPETITIVĂ (I) CRIZE DE FAMILIE

 

 

 

sâmbătă, 15 octombrie, ora 21.00

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Un bilet spre fericire (titlu original: Prah) de Spiró György, regia: Diana Lupescu scenografia: Luana Drăgoiescu

Durata: 1h 25 min (fără pauză)

Producţie a Teatrului Sică Alexandrescu, Brașov

Secţiunea COMPETITIVĂ (I) CRIZE DE FAMILIE

 

duminică, 16 octombrie, ora 18.00

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Uciderea lui Gonzago de Nedialko Iordanov,

regia, adaptarea, mişcarea scenică: Ion Sapdaru, decorul: Mihai Pastramagiu

costumele: Alina Dincă Puşcaşu

Durata: 2h 10 min (cu pauză)

Producție a Teatrului de Stat Constanța

Secţiunea BULEVARDUL COMEDIEI

 

duminică, 16 octombrie, ora 18.00

Teatrul Odeon, Sala Studio

Când timpul nu se mișcă de Donald Margulies, regia: Vladimir Anton

scenografia: Tudor Prodan

Durata: 1h 50 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Odeon, București

Secţiunea COMPETITIVĂ (I) CRIZE DE FAMILIE

 

duminică, 16 octombrie, ora 21.00

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Moarte și reîncarnare într-un cowboy de Rodrigo Garcίa

regia şi scenografia: Andrei Măjeri, conducerea muzicală: Katalin G. Incze

Durata: 1h 05 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Național, Cluj-Napoca

Secţiunea COMPETITIVĂ (I) CRIZE DE FAMILIE

 

luni, 17 octombrie, orele 11.00 – 13.00

Teatrul Nottara, CaféNott

Întâlnirile AICT.ro - ediția a II-a

Moderator: Oltița Cîntec, critic de teatru, președinte Asociația Internațională a Criticilor de Teatru – România (AICT.RO)

Secţiunea ÎNTÂLNIRILE AICT – secția română

 

luni, 17 octombrie, orele 18.00 și 20.00

Teatrul Odeon, Sala Studio

Carte cu pisica verde, volum coordonat de Oltița Cîntec

Prezintă: Oltița Cîntec, președinte AICT – secția română

Secţiunea LANSĂRI DE CARTE DE TEATRU

 

luni, 17 octombrie, ora 18.00 și 20.00

Teatrul Odeon, Sala Studio

Pisica verde de Elise Wilk, regia: Bobi Pricop, scenografia: Irina Moscu

Durata: 1h  (fără pauză)

Producție a Teatrului pentru Copii și Tineret Luceafărul, Iași

Secţiunea COMPETITIVĂ (I) CRIZE DE FAMILIE

 

 

 

luni, 17 octombrie, ora 21.00

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Dureri fantomă de Vasili Sigarev, regia și scenografia: Bogdan Budeș

Durata: 1h 10 min (fără pauză)

Producție a Teatrului de Artă, București

Secţiunea COMPETITIVĂ (I) CRIZE DE FAMILIE

 

luni, 17 octombrie, ora 21.00

Teatrul Odeon, Sala Mare

Hotel PM, scenariul, regia, coregrafia: Andrea Gavriliu

scenografia: Andreea Săndulescu, muzica: Mihai Dobre, Alex Pop

conceptul video: Daniel Păun

Durata: 1h (fără pauză)

Producție a Teatrului German de Stat, Timișoara

Secţiunea BULEVARDUL COMEDIEI

 

marți, 18 octombrie, ora 20.00

Teatrul Nottara, Foaierul Sălii George Constantin

Tânărul artist de teatru. Istorii românești recente

Prezintă: Oltița Cîntec, președinte AICT – secția română

Secţiunea LANSĂRI DE CARTE DE TEATRU

 

marți, 18 octombrie, ora 18.00

Teatrul Odeon, Sala Mare

Crima din Strada Lourcine de Eugėne Labiche,  regia: Alexandru Mâzgăreanu

decorul: Romulus Boicu, costumele: Alexandra Mâzgăreanu

Durata: 1h 40 min (fără pauză) 

Producție a Teatrului Clasic Ioan Slavici, Arad

Secţiunea BULEVARDUL COMEDIEI

 

marți, 18 octombrie, ora 18.00

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Othellodupă William Shakespeare,  regia: Suren Shahverdyan

scenografia: Mc Ranin și Raluca Frățiloiu

Durata: 2h  (cu pauză)

Producție a Teatrului Tony BulandraTârgoviște

Secţiunea COMPETITIVĂ (I) CRIZE DE FAMILIE

 

marți, 18 octombrie, ora 20.15

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

In memoriam: Emil Hossu

Durata: 1h 10 min (fără pauză)

Secțiunea IN MEMORIAM

Concept proiect și moderator: Marinela Țepuș, teatrolog

 

marți, 18 octombrie, ora 21.00

Teatrul Odeon, Sala Studio

Jacques și stăpânul său de Milan Kundera, regia: Cristi Juncu, costumele: Cristina Milea

Durata: 2h (fără pauză)

Producție a Teatrului Maria Filotti, Brăila

Secţiunea BULEVARDUL COMEDIEI

 

miercuri, 19 octombrie, ora 18.00

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

Pericle de William Shakespeare, adaptarea, regia: Nìkita Mílivojevic

Costumele: Jelena Stokuća

Durata: 1h 45 min (fără pauză)

Producție a Teatrului din Šabac (Republica Serbia)

Spectacol supratitrat în limba română

Secţiunea COMPETITIVĂ (II) NETA

 

miercuri, 19 octombrie, ora 21.00

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Contra progresului  de Esteve Soler, regia: Bobi Pricop, scenografia: Rodica Știrbu

Durata: 1h 10 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Bulandra , București

Secţiunea COMPETITIVĂ (I) CRIZE DE FAMILIE

 

joi, 20 octombrie, orele 11.00 – 13.00

Teatrul NottaraCaféNott

Cât ne costă să trăim în normalitate?

(După 20 de ani – Teatrul Nottara, fără stigmatul bulinei roșii)

Moderator: Marinela Țepuș, teatrolog

Intrarea liberă, în limita locurilor disponibile

Secţiunea COLOCVII - concept și coordonator proiect: Marinela Țepuș, teatrolog

 

joi, 20 octombrie, ora 18.00

Teatrul Odeon, Sala Mare

Livada de vișini de Anton Pavlovici Cehov, regia: Gábor Tompa

scenografia: Carmencita Brojboiu, muzica: Davor Herga

ilustrația muzicală: Gábor Tompa, coregrafia: Cleopatra Purice

Durata: 2h 20 min (cu pauză)

Producție a Teatrului  Național SlovenMaribor (Slovenia)

Spectacol supratitrat în limba română

Secţiunea COMPETITIVĂ (I) CRIZE DE FAMILIE

 

joi, 20 octombrie, ora 21.00

Teatrul Odeon, Sala Studio

Ubu Rege de Alfred Jarry, regia și scenografia: Samo M. Strelec

Durata: 1 h 35 min. (fără pauză)

Producție a Teatrului din Virovitica (Croaţia)             

Spectacol supratitrat în limba română

Secţiunea COMPETITIVĂ (II) NETA

 

joi, 20 octombrie, ora 20.00

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Seară cehească STAROPRAMEN, cu lansare de carte                    EVENIMENT SPECIAL

 

joi, 20 octombrie, ora 21.00

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Cabaret Shakespeare, gol pușcă de Vladislav Kracík și Jiří Trnka, regia: Jiří Trnka scenografia: Jan C. Löbl
Durata: 2h 35 min (cu pauză)

Producție a Teatrului TramtariaOlomouc (Cehia)

Spectacol supratitrat în limba română

Secţiunea COMPETITIVĂ (I) CRIZE DE FAMILIE

                                        

vineri, 21 octombrie, ora 18.00

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu

O poveste foarte simplă de Marina Lado, regia: Ljupcho Gyorgievski

scenografia: Luana Drăgoiescu

Durata: 1h 30 min. (fără pauză)

Producție a Teatrului Nottara, București   

Spectacol supratitrat în limba engleză

Secţiunea COMPETITIVĂ (II) NETA

 

vineri, 21 octombrie, ora 20.00

Teatrul Odeon, Sala Mare

The Bones That Come Late de Teki Dervishi, regia: Martin Kočovski

scenografia: Youliana Voykova-Najman

Durata: 1h 5 min (fără pauză)

Producție Teatrului Național KosovoPristina (Republica Kosovo)

Spectacol supratitrat în limba română

Secţiunea COMPETITIVĂ (II) NETA

 

 

vineri, 21 octombrie, ora 21.00

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Acasăun spectacol de Nona Ciobanu şi Francisco Alfonsin, cu texte de Ana Blandiana, Horia Lovinescu / F.M. Dostoievski şi Alexandru Repan,

Scenariul și regia: Nona Ciobanu și Francisco Alfonsin, scenografia: Peter Košir, Nona Ciobanu

Durata: 1h 5 min (fără pauză)

Coproducție a Teatrului Nottara și a Teatrului ȚăndăricăBucurești

Secțiunea PREMIERE ÎN FEST(IN)

 

vineri, 21 octombrie, ora 21.30

Teatrul Țăndărică, Sala Mare

Nora de Henrik Ibsen, regia: Nick Upper, decorul: Niko Gorsic, costumele: Maria Dimanova

Durata: 1h 30 min (fără pauză)

Producție a Teatrului Dramatic și de Păpuși, Vrața (Bulgaria)

Spectacol supratitrat în limba română

Secţiunea COMPETITIVĂ (II) NETA

 

sâmbătă, 22 octombrie, ora 11.00

Teatrul Nottara, Sala George Constantin

Acasă, un spectacol de Nona Ciobanu şi Francisco Alfonsin, cu texte de Ana Blandiana, Horia Lovinescu / F.M. Dostoievski şi Alexandru Repan,

Scenariul și regia: Nona Ciobanu și Francisco Alfonsin, scenografia: Peter Košir, Nona Ciobanu

Durata: 1h 5 min (fără pauză)

Coproducție a Teatrului Nottara și a Teatrului Țăndărică, București

Secțiunea PREMIERE ÎN FEST(IN)

 

Aniversări ale unor personalităţi artistice ale Teatrului Nottara, evenimente care se vor desfăşura pe tot parcursul festivalului.

Secţiunea VEDETA DE LÂNGĂ TINE

 

 

 

SEARA DE GALĂ

             sâmbătă, 22 octombrie, ora 17.00

Palatul și Muzeul Cotroceni

Teatrul Nottara și invitații săi în vizită la Cotroceni

 

sâmbătă, 22 octombrie, ora 19.00

Palatul Cotroceni, Sala de spectacole și festivități

Festivitatea de premiere

 

 

sâmbătă, 22 octombrie, ora 19.30

Palatul Cotroceni, Sala de spectacole și festivități

Trei nopți cu Madox de Matei Vișniec, regia: Mihai Lungeanu

scenografia: Luana Drăgoiescu (spectacol selectat în Festivalul Naţional de Teatru)

Durata: 1h 40 min (fără pauză)

Producție a Teatrului NottaraBucurești (cu sprijinul UNATC I.L.Caragiale)

Secțiunea PREMIERE ÎN FEST(IN)

 

 

 

 

Teatre-gazdă: OdeonȚăndărică

Gazdă spectacol de gală: Palatul COTROCENI

Gazdă spectacole-lectură: Institutul Maghiar Balassi

Gazdă colocvii: Hotel Ambasador

 

 

Mulțumiri Primăriei Generale a Capitalei și Consiliului General al Municipului București, fără de care acest eveniment nu ar fi fost posibil!

Mulțumiri Doamnei Dorina Lazăr, Directorul Teatrului Odeon, și Domnului Călin Mocanu, Directorul Teatrului Țăndărică, pentru sprijinul acordat! Fără ajutorul domniilor lor, festivalul nostru ar fi fost sărăcit de câteva reprezentații.

Mulțumiri Domnului Klaus Iohannis, Președintele României și Administrației Prezidențiale, în special Domnului Sergiu Nistor, consilier prezidențial, Institutului Maghiar Balassi, în special Domnului Director Kósa András László, și Hotelului Ambasador pentru susținere și sprijin.

                                                                    

                                                                Marinela Țepuș,  directorul Teatrului Nottara